Google właśnie obwieściło, że w raz z wersją 1.18 ich systemu ARCore wykrywanie głębi będzie dostępne na setkach milionów kompatybilnych urządzeń Android. Co to dla nas oznacza i dlaczego to takie ważne?

“Wraz z uruchomieniem wersji 1.18 Arcore (Google Play Services dla AR), Depth Api będzie dostępne na setkach milionów kompatybilnych urządzeń Android”.

W grudniowym newsletterze wspominałem Wam o nadchodzących zmianach w algorytmie AR Core Google. Zwiastowały rewolucyjne poprawki do funkcji rozszerzonej rzeczywistości.

Od lat pytaliście nas o to, czy jest możliwe chowanie wirtualnych przedmiotów za prawdziwymi, np. wirtualnego krzesła za prawdziwą sofą czy doniczki za telewizorem.

Od 2016 testowaliśmy różne podejścia do tematu, mamy nawet na swoim koncie pracę z eksperymentalnym urządzeniem Google Tango, które wymagało od producentów sprzętu instalacji dodatkowych sensorów, żeby urządzenie wiedziało i skanowało głębię i otoczenia oraz kształt przedmiotów.

Pomimo zainteresowania firm Google niestety uśmierciło projekt. Powód był niestety zrozumiały – pracowali już nad rozwiązaniem niewymagającym instalacji dodatkowych sensorów w urządzeniach. Wystarczyć ma tylko kamera w telefonie.

Teraz możemy zobaczyć jak w praktycznych wdrożeniach pierwszych aplikacji Google już demonstruje działanie sensora głębi bez konieczności zakupu dedykowanych urządzeń.

Już wkrótce będziemy mogli cieszyć się tą funkcją w naszej aplikacji Virtualist do zdalnej współpracy w AR i VR. Możemy także wdrażać to w indywidualnych rozwiązaniach dla klientów.

Żyjemy w ciekawych czasach. Dużo zdrowia