Kategorie
Insights

6 najciekawszych faktów w branży AR i VR w 2019 roku

Trendy na korzyść VR

Przejrzałem sobie Google Trends za ostatnie 12 miesięcy. Pomimo zapowiedzi o wzroście w segmencie technologii rozszerzonej rzeczywistości na razie to wirtualna rzeczywistość wiedzie prym. W 2019 roku zniknęła z wykresu Hype Cycle Gartnera co sama pracownia uzasadniała tym, że VR w segmencie biznesowym osiągnął dojrzałość do komercyjnych wdrożeń

Zestaw VR bez kabla, telefonu i komputera

Moim odkryciem roku w temacie hardware’u jest zdecydowanie Oculus Quest. Okulary VR są samodzielne, co oznacza, że nie wymagają telefonu ani komputera do działania. Nie ma więc kabli. Mimo niewielkiej mocy potrafią całkiem sporo. Możesz powspinać się w Chinach, postrzelać w zwolnionym tempie i zasiąść w swoim wielkim salonie przed ekranem Netflixa. I kosztują $450. W segmencie biznesowym mają ogromny potencjał w salonach gry, na imprezach i w zdalnych spotkaniach. No i to uaktualnienie z wykrywaniem dłoni. Pamiętam jak testowaliśmy możliwości Leap Motion ponad 2 lata temu i z jakim trudem sprowadziłem do Polski taki zestaw. Teraz Quest też to wspiera.

Minecraft na świeżym powietrzu

W segmencie gier też się sporo wydarzyło. Największym “wejściem” w obszarze AR jest zdecydowanie Minecraft Earth. Wspólne budowanie przeniosło się w rzeczywisty świat i to kolejny po Pokemon Go dowód na to, że technologia AR jest eksplorowana przez dużych graczy i ma jeszcze nieodkryty potencjał. Co prawda 1M+ ściągnięć w Google Play wygląda na razie skromnie przy 100M+ Pokemona ale to dopiero początek i na pewno warto obserwować rozwój tego tytułu.

Half Life w VR

Technologia VR też zyskała sporego sojusznika. Valve ogłosiło, że wyda kolejny odcinek Half Life na VR. Na ten moment około 1% graczy na platformie steam posiada okulary VR co oznacza, że to niecały milion użytkowników. Valve jednym ruchem chce ożywić ekosystem gier VR w segmencie konsumenckim. Moim zdaniem okulary VR są idealnym urządzeniem do salonów arcade i do wieloosobowej rozgrywki, gdzie nie potrzeba silnych konfiguracji sprzętowych i świetnie zdaje egzamin Oculus Quest. Releasem Half Life Valve chce udowodnić, że rynek jednoosobowej rozgrywki na wypasionych pecetach też ma sens. Zobaczymy.

W pogoni za okularami AR

Wydarzeniem w segmencie rynku okularów AR było z kolei pasmo kłopotów startupu Magic Leap. Po rozczarowującej sprzedaży 6000 sztuk headsetu w stosunku do oczekiwanych przez zarząd 100.000 firma podjęła decyzję o przekierowaniu uwagi na rynek biznesowy. Osobiście od momentu gdy zobaczyłem design pierwszego zestawu wiedziałem, że konsumenci nie założą tego na głowę. Do tego doszły problemy z trackingiem i wysoka cena. W mniej więcej tym samym czasie Microsoft ogłosił Hololens 2. Pomimo, że Microsoft trochę ściemnia na filmach marketingowych (field of view:) to ten zestaw polecam do zastosowań przemysłowych, bo ma za sobą ciężarówki pieniędzy Microsoftu więc nie padnie i nie pochodzi od Google, które pomimo ciężarówek pieniędzy zabija projekty bez mrugnięcia okiem.Sami tego doświadczyliśmy gdy w 2016 zainwestowaliśmy sporo czasu programistów w Project Tango. Google sporo obiecywał developerom po tym projekcie po czym zamknął go i skupił się na ArCore.

Święty Gral rozszerzonej rzeczywistości coraz bliżej

A propos Google tu warto jednak zatrzymać się na moment, bo ostatnie uaktualnienie do ArCore (AR na urządzeniach mobilnych Android) wzbogaciło się o Depth Api, które obiecuje w końcu to, o co pytają mnie klienci od kilku lat – czy ten obiekt się schowa za krzesłem albo stołem. Pierwszy zapowiadał to Niantic na ich platformie, ale Google przeniesie to pod strzechy z czego się bardzo i bezwstydnie cieszę, bo ArCore wykorzystujemy m.in. w naszej apce Virtualist.

Bawcie się dobrze na Sylwestra. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Autor: Jan Filipowiak

Operator avatara datowanego na około 40 lat. Założyciel i Dyrektor kreatywny w Pixel Legend Jan jest w branży od 2003 roku. Przed Pixelem miał 2 firmy i pracował dla agencji kreatywnych dla marek tj. Ford, Mercedes-Benz, Toyota, Amnestry International, Dell. Laureat SME Instrument i Galileo Masters. Stworzone przez Pixela produkty wyróżnił TNW, Forbes, Business Insider, wystawiał na zaproszenie na MIT Hubweek, AR/VR Innovate i Web Summit. Realizował zlecenia dla IBM, DHL, Boston Globe, Skanska. Uczestnik akceleratorów w Berlinie, Helsinkach i Londynie. Mentor Techstars, Samsung Labo i wykładowca na uczelniach. Szczęśliwy ojciec, fan dokumentów historycznych, realistycznych gier i seriali.